Tarihçemiz
18 Ocak 2022

TARİHÇE

Kumluca halkının sağlık hizmetlerinin karşılanması için Kumluca Devlet Hastanesi hükümet tabipliği ile birlikte Karatepe üzerinde 35 yataklı olarak 1979 yılında hizmete açılmıştır.

Dr. Alim TEZCAN'ın başkanlığında kurulan Hastane Yaptırma ve Yaşatma Derneğinin aktif çalışmaları ve Kumluca halkının desteği hastaneye çok büyük katkı sağlamıştır. 1992 yılında Döner Sermaye Saymanlığı kurularak hizmete devam edilmiştir.

  

Kumluca ilçesinin hızla büyümesi ve gelişmesi sağlık hizmetlerine olan talebi de artırmış, mevcut bina ve alt yapı yetersiz kalınca yeni bir hastane yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü’nden 49 yıllığına kiralanan Yeşiltepe mevkiindeki 73.000 m2 alana 100 yataklı  yeni bir hastane yapılmasına karar verilmiştir. Binanın temeli Kumluca Hastane Yaptırma ve Yaşatma Derneğinin katkılarıyla 1995 yılında atılmıştır.

  

Yeni hastanenin yapımında başta Kumluca Belediyesi olmak üzere Mavikent ve Beykonak Belediyelerinin de büyük katkı ve destekleri olmuştur. Hastane Derneğinin  halktan aldığı maddi bağışlarla binanın % 35'i  tamamlanarak Sağlık Bakanlığı’na devredilmiştir.

  

2005 yılında  inşaatı bitirilerek, devlet-vatandaş işbirliğinin en güzel örneği sergilenmiştir, Hastane Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından büro malzemeleri, yatak, donanım, mefruşat vs. satın alınarak hastane için gerekli tüm ihtiyaçlar tamamlanmıştır.

17 NİSAN 2005 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 100 yataklı Yeni Kumluca Devlet Hastanesi hizmete açılmıştır.

   

Hastane bünyesinde hizmet ihtiyacını karşılamak amacıyla 2007 yılında fizik tedavi ve diyaliz ünitesi Dernek katkılarıyla hizmete girmiştir.

  

2011 yılında da hastanemiz bünyesindeki Ağız ve diş hastalıkları poliklinikleri Kadriye Avcıoğlu tarafından yaptırılan Kum mahallesindeki yeni binaya taşınmıştır.

2013 yılı içerisinde Diyaliz Ünitesinin bulunduğu ek binamız genişletilmiştir. Yatak kapasitesi arttırılmıştır.