T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Kumluca Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Kumluca Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Temiz Ciğerler Mutlu Yarınlar

Güncelleme Tarihi: 20/02/2019

BU HASTANE SİGARA BIRAKTIYOR

Kumluca devlet hastanesi bünyesinde 3 yıldan beri hizmet veren sigara polikliniğine yüzlerce vatandaşımız başvurdu. Göğüs hastalıkları uzmanımız Uzm. Dr. Nurcan DEMİRTAŞ danışmanlığında verilen hizmetlerle bir çok Kumluca’lı çağımızın en büyük bağımlılıklarından biri olan sigara alışkanlıklarından kurtuldular.

Hastanemize Ekim ayında başvuran Savaşkan DOĞAN ve Safinaz DOĞAN çifti ise sigara bırakmak isteyen bir çok kişiye örnek oldular. Yaklaşık 30 Yıldan beri sigara kullanan çift artık bunların sağlıklarını, sosyal yaşamlarını ve ekonomik durumlarını olumsuz etkileyen bu bağımlılıktan kurtulma kararı verip polikliniğimize başvurdular. Yaklaşık bir aylık takip sonucunda ise bu bağımlılıktan kurtuldular. DOĞAN çifti konuyla ilgili olarak; Yeni yaşamlarında ise herkese polikliniğe başvurmayı özellikle tavsiye ediyoruz. Çünkü muhtelif zamanda denediğimiz sigara bırakma çabaları hep sonuçsuz kaldı, ancak bir danışmanla bu süreci yönettiğimizde bağımlılıktan tamamen kurtulduk. Bu süreçte Kumluca Devlet Hastanesine ve Uzm. Dr. Nurcan DEMİRTAŞ a özellikle teşekkür ederiz” dediler.

Hastane başhekimi Uzm. Dr. Ayşegül Alkan ise: “Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle 9 şubat dünya sigara bırakma günü olarak ilan edilmiştir. Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bu nedenle sigara; Kalp ve damar hastalıkları, Bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH, Damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç, Midede gastrit, ülser ve mide kanseri,Ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri ve daha sayamayacağım bir çok sağlık sorununu da ortaya çıkartmaktadır. Bu hususta hastanemizde açılan sigara bıraktırma polikliniği her geçen daha fazla başvuru almakta, sigara bağımlılığından kurtulan her vatandaşımızı da görmek bizleri mutlu etmektedir.”

Sigara bırakma polikliniğinde hizmet veren Uzm. Dr. Nurcan DEMİRTAŞ ise şunları söylemiştir.:“Sigarayı bırakan kişiler: Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra nikotin vücudunuzu terk etmeye başlar, 6 saat sonra kalp atış hızı ve kan basıncı düşmeye başlar, 12 saat sonra sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksit kan dolaşımınızdan temizlenir ve ciğerlerinizin daha iyi çalışmasını sağlar, 2 gün sonra tat ve koku duyularınız keskinleşir, 2-12 hafta içinde kan dolaşımı iyileşir, bu da yürüme, koşma gibi fiziksel aktiviteleri kolaylaştırır, 3-9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı, hırıltı gibi problemler azalır ve akciğerleriniz güçlenir, 5 yıl içinde kalp krizi riski yarı yarıya azalır, 10 yıl sonra akciğer kanseri riski yarıya inerken kalp krizi riski hiç sigara içmemiş bir kişinin riskiyle aynı orana düşer. Tüm bu nedenlerden dolayı yaşınız kaç olursa olsun muhakkak vatandaşlarımızı sigara bırakmaya davet ediyoruz.  Özellikle de DOĞAN çiftinin azmi için onları tekrar tebrik ediyorum.”dedi.